КРСТАРЕЊЕ ПО НОРВЕШКИ ФЈОРДОВИ

КРСТАРЕЊЕ ПО НОРВЕШКИ ФЈОРДОВИ СО COSTA FIRENZE
ГЕРМАНИЈА(Kiel)ДАНСКА(Copenhagen)НОРВЕШКА (Hellesylt,Geireanger, Haugesund,Stavanger)

 

Ден Датум Пристаниште Пристиг. Поаѓање
1 25-08 Kiel (Germany) 19:30
2 26-08 Copenhagen (Denmark) 10:00 17:30
3 27-08 Cruising
4 28-08 Hellesylt (Sunnylvsfjord)  Norway 08:30 09:30
4 28-08 Geiranger (Geirangerfjord)  Norway 11:30 18:30
5 29-08 Haugesund / Norway 13.30 21.00
6 30-08 Stavanger (Norway) 08:00 18:00
7 31-08 Cruising
8 01-09 Kiel (Germany) 08:00

23.08.23 Поѓање од Штип/Скопје во 12.00ч, патот води преку Србија и Унгарија, со попатни паузи.

24.08.23 Пристигнување во Дрезден , град, кој поради своето културно-историско значење е познат како “Фиренца на Елба”, со градби во Барок.Сместување во хотел.Попладнето разгледување  на Дрезден со локален водич каде ќе може да се видат: Богородичната црква на плоштадот Нојмаркт,Палатата Цвингер со Нимфината фонтана, операта Земпер, Кралскиот Дрезденски дворец,Бриловата тераса,музејот Албертинун,Дрезденската катедрала.Ноќевање.

25.08.23 ДРЕЗДЕН-КИЛ Појадок.Поаѓање за германското пристаниште Кил каде по чекирање- то во 17.30 часот,  се продолжува во 19.30 часот на крстарењето со брод за Копенхаген.

25.08-01.09 КРСТАРЕЊЕ според програмата од табелата.

01.09.23 КИЛ – ПРАГА Поаѓање од пристаништето Кил за Прага-градот со стотина кули, еден од најубавите градови во Европа познат по најдоброто пиво, пивници, архитектура, традиција..) Сместување во хотел во вечерните часови. Ноќевање

02.09.23Појадок.Разглед на Прага со локален водич каде можат да се видат:Карловиот мост, Споменикот на Карло IV,Старомајскиот плоштад со Астрономскиот часовник –Орлои, катедралата Свето Вито, Златната улица…Попладнето поаѓање за Македонија ,ноќно возење со попатни паузи

03.09.23 
Пристигнување во Македонија во пладневните часови.

ЦЕНА: 260 еур, деца до 18 год 180 еур.
(резервации и уплата до 01.05.2023
, бројот на места е ограничен)

Во цената се пресметани следните услуги:

 • Автобуски превоз на дадената релација според програмата
 • 1 ноќевања со појадок во хотел со 3* во Дрезден
 • 1 ноќевања со појадок во хотел со 3* во Прага
 • Разгледување на Прага и Дрезден со локален водич(од хотел до центар ќе се оди со јавен превоз,поради ограниченото време за возење на 2-цата шофери на автобусот)
 • Водство и организиција на патувањето

 

Во цената не се пресметани следните улуги:

 • Крстарење со брод според избраниот тип на кабина
 • Патничко-здравствено осигурување – 600 ден без франшиза за лица до 65 год., за деца до 18год. 400ден (задолжително)
 • Факултативни излети и влезници со крстарењето

 

ЦЕНА ЗА КРСТАРЕЊЕ НА КРУЗЕРОТ НА ЕДНА ОД СЛЕДНИТЕ ТИПОВИ НА КАБИНА:

 • 1/2 внатрешна кабина IC (класик)=580 евра по лице
 • 1/2 внатрешна кабина  IP(премиум)=650 евра по лице
 • 1/2 балконска кабина  BC = 950 евра по лице
 • 1/2 балконска кабина  BP = 999 евра по лице
 • 3 и 4 возрасен во кабина 320 еур
 • Деца до 18 г.во кабина со двајца возрасни, плаќаат само прист.такса
 • Пристанишна такса  = 150 еур ( задолжителна за сите)
 • Промена на име до 8 дена пред патување без пенали (50еур по лице)

 

ЦЕНАТА на КРСТАРЕЊЕТО ВКЛУЧУВА:

 • крстарење со брод според програмата
 • сместување во избрана кабина на бродот (бања/тоалет, клима уред, сеф, фен, ТВ)
 • продолжен полн пансион на бродот (вечера, полноќна ужина, појадок, ручек, ужина)
 • свечена вечера со капетанова здравица
 • целодневна анимација
 • забавна вечерна програма во салони и барови со жива музика
 • користење на бродски простори (користење на фитнес центар, базен, лежалки, сауна, крпи,.)
 • претстави во театарот
 • билети за казино, ноќен клуб,…
 • спортски активности (аеробик, танцување и слични активности со помош на инструктори,…)
 • дневни активности (игри, квизови, турнири, караоке, часови по танц, тематски забави итн.)

 

ЦЕНАТА НЕ ВКЛУЧУВА:

 • задолжителни напојници-11 eur по ноќ -се плаќаат на бродот
 • пијалоци на бродот
 • факултативни екскурзии на копно
 • третмани во велнес центар и салон за убавина, личен тренинг со фитнес тренер
 • услуги на медицинскиот персонал
 • коста осигурување

Останати Понуди

Побарај понуда

Слични понуди