ТРИКАЛА – РАБОТИЛНИЦАТА НА ДЕДО МРАЗ

Волшебно гратче во Грција кое ќе сакате да го посетите за празниците

08.12.2022 и 17.12.2022

                                          еднодневна / автобус

1 ден    08.12.2022/17.12. 2022 ( четврток )  Скопје / Штип – Метеори-Трикала- Штип / Скопје

Поаѓање од Скопје за Грција во 03.00 часот пред хотел ВИП, поаѓање од Штип во 04.00ч. пред Нова Пошта. Дневно возење со попатни паузи за одмор и царински формалности.   Пристигнување во Каламбака. Посета на манастирската населба Метеори која ја красат гигантски карпи, на кои се изградени средновековни Манастири . Некогаш Биле 24, но денес се активни само шест. Ќе се посети најголемиот манастир Голема Метеора и еден од најубавите манастири – Варлаам. (Посета на Метеори доколку дозволуваат временските услови) . По посетата се продолжува кон Трикала.  Посета на најголемиот тематски Божиќен Парк кој никој не остава рамнодушен. Барем на еден ден дозволете си да бидете во светот на фантазијата и почувствувајте го новогодишниот амбиент во Божиќното село во градчето Трикала.  Прекрасни празнични декорации, волшебна атмосфера, забава за големи и мали, вкусни искушенија, Дедо Мраз, лизгање на мраз, возење со воз…..  Вашите најмили ќе  можат да ја посетат куќата на Дедо Мраз, да се фотографираат со џуџињата, да цртаат, да прават леб, да видат како се прави чоколадото, да ги вкусат традиционалните колачиња. Ве очекуваат незаборавни моменти исполнети со многу забава и среќа… Поаѓање за Македонија  околу  18.00 часот. Патување со попатни паузи.

ЦЕНА: 1.740,00 денари за возрасни

ЦЕНА : 1.200 денари за деца од 2 до 9,99 години

 терминот 17.12.2022 поаѓање само  од Штип !!!

Во цената  е вклучено  :

 • превоз со  туристички автобус
 • организирана посета на Метеори ( доколку дозволуваат временските услови)
 • организирана посета на Трикала и Божиќниот парк
 • водство и организација на програмата со лиценциран придружник

Во цената не е вклучено:

 • патничко осигурување
 • влезници за културно-историските споменици

 

Општи напомени :

 • ТА Феријал Кашиков го задржува правото во случај на промена на цената на превозот, хотелот, недоволен број на пријавени патници и слично, да ја измени цената на аранжманот или пак да го откаже во целост аранжманот на 7 дена пред поаѓање.
 • Организаторот го задржува правото на промена на редоследот на активностите во програмата.
 • За време на разгледите на градовите наведени во програмата не се предвидени посети на внатрешноста на јавнитезгради, институции или културни споменици, освен ако тоа не е посебно нагласено во програмата.
 • Во случај на доцнење на автобусот поради временските услови , вондредни услови во сообраќајот, прекумерни задржувања на границите, расипување на истите или слично, организаторот на патувањето нема одговорност за евентуалните настанати задоцнувања.
 • Пасошот треба да важи минимум 3 месеци пред истек на неговата валидност од планираниот датум на враќање.

Пријавување до 01.12.2022

За реализација на аранжманот потребен е минимум од 45 патници!

Важат општите услови за патување на ТА Феријал Кашиков и СКТМ

Останати Понуди

Побарај понуда

Слични понуди

Следете не за актуелните патувања

Феријал Кашиков Штип

Феријал Кашиков Скопје