8ми Март во СОКОБАЊА И ПЛАНИНАТА РТАЊ

СОКОБАЊА И ПЛАНИНАТА РТАЊ
2 дена/ 1 ноќ / автобус
ПЛАНИНА РТАЊ- ПРИРОДНА МИСТЕРИОЗНА ПИРАМИДА

 

Природната пирамида во Источна Србија  светилиштето Врело, комплекс од три енергии – оргонска, електрична и магнетна, а воедно e и најмоќното место на светот. Комбинацијата на овие три енергии е многу поволна за човечкото тело. Доволно да се помине таму 3 дена по 20 минути за да ja обновите вашата енергија.

 1 ден 09.03.2024 (сабота )  Штип/Скопје – Сокобања
Поаѓање за Сокобања во 05:00 часот од Штип, паркингот пред Новата Пошта, во  06:00 часот  од Скопје, паркингот пред хотел Континентал. Патот води преку граничниот премин Табановце со попатни паузи за одмор и царински формалности. Пристигнување во Сокобања така наречена Оазата на кислород со идеална надморска височина, умерено-континентална клима, чистиот планински воздухи  убава недопрена природа прошетка и разглед .Сместување во хотел. Слободно време. Ноќевање.

2 ден 10.03.2024 (недела) Сокобања- Ртањ– Скопје/Штип
Појадок.Поаѓање за‘Ртањ. Феномен кој од година во година привлекува се поголем број туристи, авантуристи, планинари, но и научници. Секој кој барем еднаш ја посетил оваа планина, тврди дека воздухот тука поинаку мириса и дека природата има несекојдневна убавина. Многумина говорат и за позитивната енергија која ја почувствувале престојувајќи тука.  Прошетка и разглед на ’Ртањ и прва од двете посети на местото кое е познато по космичката енергија- “Светилиште” и е единствено во Европа. Запознавање со планината ‘Ртањ и со сите вистини и преданија поврзани со неа. Местото изобилува со ендемски видови на чаеви, од кој најпознат е ‘Ртањскиот чај- познат по лековитата моќ. Исто така ќе ја видите древната пирамида (налик на месечевата пирамида во Мексико) на која што се наоѓа мистериозната црква изградена во стил на синагога. Планината Ртањ ја посетувал и самиот Хитлер заради нејзините биоенергетски својства тврдејки дека од самата планина собира енергија. Денес, тука многу често изворот на својата енергија ја пронаоѓа и најдобриот тенисер на сите времиња Новак Џоковиќ. Поаѓање за Македонија во пладневните часови .  Пристигнување во Скопје/ Штип  во  доцните вечерни часови.

Цена:3.990,00 денари

Во цената на аранжманот  е вклучено:

 • превоз со  туристички автобус
 •  1 ноќевање со појадок во хотел со 3*
 • водство и организација на програмата со лиценциран придружник

 

Во цената  не е вклучено:

 • патничко осигурување -150  денари (задолжително)
 • факултативна  посета на Ртањ 15 евра (минимум за реализација 30 патници )
 • влезници за културно-историски споменици
 • туристичка такса- 150 денари (задолжително)

 

Општи напомени :

 • ТА Феријал Кашиков го задржува правото во случај на промена на цената на превозот, хотелот, недоволен број на пријавени патници и слично, да ја измени цената на аранжманот или пак да го откаже во целост аранжманот на 7 дена пред поаѓање.
 • За време на разгледите на градовите наведени во програмата не се предвидени посети на внатрешноста на јавнитезгради, институции или културни споменици, освен ако тоа не е посебно нагласено во програмата.
 • Во случај на доцнење на автобусот поради временските услови , вондредни услови во сообраќајот, прекумерни задржувања на границите, расипување на истите или слично, организаторот на патувањето нема одговорност за евентуалните настанати задоцнувања.
 • Може да се патува со биометскиска лична карта или пасош

 

Рок на пријавување 24.02.2024
За реализација на аранжманот потребен е минимум од 45 патници!
Важат општите услови за патување на ТА Феријал Кашиков и СКТМ

Останати Понуди

Побарај понуда

Слични понуди